środa, 31 października 2012

Halloween

Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obyczaju All Hallow's Eve. W XIXw przywędrowało do Stanów Zjednoczonych gdzie do dziś jest obchodzone najhuczniej. W ten dzień w Irlandii palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych.

Na poniższych filmikach możesz zobaczyć jak się robi i jak wygląda najbardziej popularny symbol halloween - lampion z dynii.

Zobacz jak się robi dynie na halloween:

Zabawy, Wróżby, Zwyczaje:

Z Halloween związane jest wiele zabaw. Najpopularniejszą jest łapanie jabłek (boobing for apples), w której za pomocą zębów należy wyłowić pływające w wannie lub basenie jabłka. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.
Do zabaw Halloweenowych należą także wróżby, na przykład: Wróżenie ze spodków. Siedząca za stołem z zawiązanymi oczami osoba wybiera jeden ze stojąch na stole spodków. Zawartość spodka wróży wydarzenia na przyszły rok.
W Ameryce Północnej niezamężne kobiety siadają w ten dzień w ciemnym pokoju patrząc w lustro tak długo aż nie pojawi się w nim twarz przyszłego małżonka, ale uwaga, jeśli zamiast twarzy pojawi się trupia czaszka kobieta nie przeżyje dłużej niż rok.

Symbole:

Symbole Halloween to oczywiście wszystko co kojarzy się z życiem pozagrobowym i horrorem, a więc duchy, zjawy, upiory, wampiry, czarownice, kostuchy, demony, trupie czaszki, piszczele, zombie itp.
Nieodłącznym symbolem tego święta jest także wydrążona dynia z otworami najczęściej w kształcie twarzy ze świecą w środku. Dynia na halloween jest stosunkowo prosta do przygotowania - w tym celu należy ostrym nożem odciąć górę owocu, wydrążyć ją łyżką, wyciąć otwory i gotowe.


Obchodzicie halloween?

Miłego wieczoru!
dobranoc.

12 komentarzy:

 1. lubię Halloween, ale nie uznaję tego wielkiego boom :)
  pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie obchodzę Halloween..

  OdpowiedzUsuń
 3. a ja zamiast dyni mam kabaczka xD3 hahha :D

  OdpowiedzUsuń
 4. jakoś to "święto" do mnie nie przemawia ... Ale ciekawa jestem czy u nas na którejś ulicy chodzą dzieci i zbierają słodycze .?

  http://musicfashionme.blogspot.com/ zapraszam do mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam ,że łapanie jabłek dotyczy Halloween :)

  w wolnej chwili zapraszam do mnie na news:*

  OdpowiedzUsuń
 6. podobja mi sie te dyniowe lampiony...

  OdpowiedzUsuń
 7. nie obchodzę Hallowen :)
  obserwuję :)
  karolinas-diaries.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. instrukcja rewelacja, tylko, ze swoje umiejętności w cięciu dyni pokarzą dopiero za rok:( ale filmik sobie zapamiętałam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. ja w halloween obchodzę urodziny :P

  OdpowiedzUsuń